Klinik Psikolog Didem Altay

2008 yılında Kanada’da Simon Fraser Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü ana dal ve Sistem Mühendisliği Bölümü’nü de yan dal alarak bitirmiştir. Klinik Psikoloji yüksek lisansı akabinde Marmara Üniversitesi’nde doktora çalışmasını Çocukluk çağı olumsuz deneyimleri ve travmatik yaşantılarının yetişkinlik döneminde kaygı ve depresyon olmakla birlikte yaşanılan diğer psikolojik problemler üzerindeki etkisini çalışmıştır.

Kanada’daki lisans eğitimi sonrasında, Vancouver’da kaldığı süre içinde eğitimlerine devam ederken eş zamanlı olarak dikkat eksikliği, özel öğrenme güçlüğü ve travmalı çocuklar ve aileleri ile çalışmalara katılmıştır.

Kanada Çocuk ve Oyun Terapisi Derneği’nden (CACPT) 200 saatlik teorik ve süpervizyon eğitimini tamamlayarak Çocuk Psikoterapisti ve Oyun Terapisti sertifikasını almıştır. Ayrıca Amerika’da oyun terapisi ve aile-çocuk ilişkisini güçlendirme konusunda uzman ileri gelen kuruluşlarından olan Family Enhancement & Play Therapy’nin kurucusu  Rise Van Fleet tarafından verilen Filial Terapi ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimlerini tamamlamıştır.

Çocuk merkezli oyun  terapisi ve Filial Terapi yaklaşımlarına ek olarak Amerika’da Beck Institute tarafından verilen Çocuk ve Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimlerine katılmıştır.

Ek olarak  İngiltere’de Brief London’da, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Temel ve İleri Düzey Eğitimlerini tamamlamıştır.

 

Akademik ve klinik çalışmalarında psikolojik travmalara ilgisi üzerine bu konuya yoğunlaşan Klinik Psikolog Didem Altay, 12 ay süren Travma Eğitimini Amerika’da The Trauma Center’da Dr. Bessel Van Der Kolk ve ekibi’nden almıştır.

Klinik uygulamalarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından (WHO) kabul edilen ve en etkili psikoterapi yöntemlerinden EMDR eğitimini İngiltere’nin en eski ve güvenilir merkezlerden biri olan Richman Enstitüsü ve DBE’den almıştır.

Çocuk ve ergenlerle terapi seanslarında psikolojik travmalar (boşanma, hastalık vs), medikal travma, kayıp, yas, travmatik yas, depresyon, kaygı bozuklukları (ayrılık anksiyetesi, okul korkusu, panik atak, sağlık kaygısı, sosyal fobi vb.), aile-çocuk ilişkisi ve ebeveynlik danışmanlığı, öfke-kontrol, yeme bozuklukları ve davranış bozuklukları ile çalışmaktadır.

Yetişkinlerle seanslarında travma, kayıp, yas, depresyon, kaygı bozuklukları (panik atak, fobiler vb), öfke problemleri, yeme bozuklukları, özgüven, yetersizlik ve değersizlik duyguları ile çalışmaktadır.

2014 yılından bu yana farklı üniversitelerin psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermekte ve aynı zamanda çocuk, ergen ve yetişkinlerle klinik çalışmalarına devam etmektedir.

*Türk Psikologlar Derneği, İngiliz Psikologlar Derneği, EMDR-TR ve Oyun Terapisi Derneği (Association of Play Therapy) üyesidir.

*Kendisi İngitere’de Sağlık ve Bakım Meslekleri Konseyi (HCPC) ve İngiliz Psikologlar Dernegi (BPS) tarafından profesyonel olarak onaylı, akredite ve resmi kayıtlı Klinik Psikolog’tur. Credential ID: PYL37222

*İngilizce terapi de uygulamaktadır.

Son Yazılar