Uzman Klinik Psikolog
Ceren Başak Araz

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde 2009 yılında onur derecesiyle tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Okan Üniversitesi’nde Klinik Sağlık Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Yüksek lisans tezi araştırmaları kapsamında “Geniş Kapsamlı Meme Kanseri Bilgi Ölçeği"nin Türkiye için geçerlilik güvenirlik çalışmasını yürütmüştür. 

Yüksek lisans eğitimi sırasında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç biriminde asistan klinik psikolog olarak çalışmalarına ergen danışan grubuyla başlamıştır. Klinik Psikolog ünvanıyla yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı enstitüde Yetişkin ve Aile biriminde yetişkinlerle bireysel terapi çalışmalarına başlamış ve bu alanda eğitimler alarak devam etmiştir. 

 

EMDR Türkiye Derneği tarafından verilen I. ve II. Düzey eğitimlerini 2011 yılında tamamlamıştır. Türkiye’de ve dünyada verilen bir çok ileri düzey EMDR eğitimine katılmış, süpervizyon altında yetişkin bireylerle EMDR ile özellikle kompleks travma, yas, bağlanma ve ilişkiler alanında çalışmalarına devam etmiştir.

BRIEF London tarafından verilen Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimini ve süpervizyonlarını tamamlamıştır.

 

2010-2013 yılları arasında tam zamanlı olarak Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Danışmanlık Birimi’nde çalışmıştır. 2013 yılından itibaren bir vakıf üniversitesinde üniversite öğrencilerine danışmanlık vermeye başlaması ile birlikte enstitüde yarı-zamanlı olarak çalışmaya devam etmektedir. 

Yüzyüze başladığı psikoterapi çalışmalarına, 2015 yılından beri yurtdışında ve yurtiçinde farklı şehirlerde yaşayan yetişkin danışanlarla online olarak da devam etmektedir.

 

Yetişkinlerle çalışan Ceren BAŞAK ARAZ, klinik uygulama alanında, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Kısa Dönem Psikodinamik Terapi, EMDR ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi yöntemlerini kullanmaktadır.

Özellikle çalıştığı konular arasında travma, depresyon, anksiyete bozuklukları ve ilişkisel problemler yer almaktadır. Ayrıca İngilizce terapi yapabilmektedir.

IMG_0084.JPG