top of page

Psikolog Doktor
Merve Yenal Altın

1977’de Istanbul’da doğdu. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Aynı bölümde Psikoloji Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptı.

“Farklı statüdeki grupların birbirlerinin başarı ve başarısızlıklarına yaptıkları atıflar” konulu teziyle ‘Yüksek Onur Derecesi’ ile mezun oldu. Yüksek lisans sonrası bir süre DBE’de (Davranış Bilimleri Enstitüsü) çocuk ve ergen bölümünde asistan psikolog olarak çalıştı.

2008 – 2013 yılları arasında Almanya’da yaşadı. Üç buçuk yıl süren Sistemik Aile Terapisi eğitimini Familientherapie Institut Weinheim’da tamamladı. Eğitmeni Dr. Maria Bosch, Sistemik Aile Terapisi’ni Almanya’ya ilk getiren, adına her yıl ödüller düzenlenen uluslararası çapta çok önemli bir isimdir.

Almanya’da bir buçuk yıl boyunca IFZ (Internationales Familienzentrum) isimli, göçmenlere psikososyal danışmanlık yapan bir kurumda gönüllü görev yaptı. Türkler çoğunlukta olmak üzere farklı ülke vatandaşlarına bireysel, çift ve aile terapisi uyguladı. Süpervizörü ve danışmanı Aile Terapisi’nin Almanya’daki saygın isimlerinden Kurt Heilbronn’du.

Türkiye’ye dönmeden önce bir buçuk yıl boyunca Vitos Klinik Bamberger Hof isimli psikiyatri kliniğinde uzman psikolog olarak görev yaptı. Vitos Hochtaunus geniş çaplı bir psikiyatri hastaneleri ve klinikleri grubudur. Bu grubun bir çalışanı olarak, Almanya’daki sağlık sistemini ve terapiye bakış açısını daha yakından tanıma ve parçası olma şansı oldu.

Almanya’da bulunduğu zaman içinde birçok kongre, seminer ve eğitime katıldı.  Aile Terapisi eğitiminin yanı sıra,  40 saatlik Gestalt Terapi eğitimi ve 20 saatlik Travma Eğitimi aldı.

Bireysel gelişim açısından her aile terapistine zorunlu kılınan 9  tam günlük Aile Rekonstrüsyonu eğitimine katılıp “kendi ailesini” çalıştı. Terapist olarak kabul görmek için 112 saat terapi alma şartını yerine getirdi.

Nisan 2013’ten bu yana Türkiye’de yaşayan Altın sistemik aile terapisi yaklaşımıyla birey, çift, aile ve organizasyonlarla çalışıyor. Kocaeli’nde ve İstanbul’da terapistlik yapan Altın, uzman psikolog olarak çeşitli eğitimler de veriyor.

Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları) Derneği ve TAP Der (Türk Alman Psikiyatri, Psikoterapi ve Psikososyal Sağlık Derneği) üyesidir.

Merve Yenal Altın
bottom of page