Uzm. Psk. Dan. Özlem MUMCUOĞLU

Çift ve Aile Terapisti / Oyun Terapisti

omumcuoglu@yahoo.com

Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Halen Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde doktora yapmaktadır.

Aile ve çift terapileri, EMDR ve oyun terapileri sertifikaları olan Mumcuoğlu, aile bireyleri ve çiftler arasındaki uyum problemleri ve çocuklarda travma fobiler, duygusal problemler vb konularında çalışmaktadır.

Bir dönem Akşam Gazetesi’nin “Çocuğumuz ve Biz” ekinde köşe yazıları yazan Mumcuoğlu, aile içi iletişim, ana-baba olmak, okuma kültürü, çocuklarda uyku problemleri, doğru yemek yeme alışkanlıkları, medyanın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklarda korkular, ergenlik, şiddetsiz iletişim, kuklanın dışavurum tekniği olarak çocuklarla çalışılması, ailede sınırlar, masal kitaplarının iyileştirici etkisi gibi konularda ailelere ve öğretmenlere seminerler vermektedir. Gençlere iletişim, bağımlılık, şiddet, meslek eğitiminin önemi, beden farkındalığı, farklılıklarla bir arada olmak, şiddetsiz iletişim, sosyal sorumluluk- sivil toplum gibi konularda akran eğitimleri düzenlemektedir.

Bir dönem Yeditepe Üniversitesi’nde “Medya ve Çocuk” dersini vermiştir. Özel bir anaokulunda yarı zamanlı aile danışmanlığını sürdürmektedir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin çocuklarla ilgili rehber kitap, eğitimsel oyunlar ve projelerinde danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır. Çocuk kitapları çıkaran yayınevlerine pedagojik danışmanlığını sürdürmektedir. Basılı masal kitapları olan Mumcuoğlu, masal kitaplarının, kuklanın ve storytelling yönteminin çocuk ve ebeveyn ilişkisindeki iyileştirici etkisini çalışmaktadır.

Son Yazılar