top of page

Uzman Psikolojik Danışman
Özlem MUMCUOĞLU

Çocuk, Ergen, Çift ve Aile Terapisti / Oyun Terapisti

Mülkiyeli gecmisinden sonra bitirdiği çocuk gelişimi onu psikoloji dünyası ile tanıştırdı. Ardından Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü'nde doktora derslerini tamamladı. Tez sureci halen devam etmektedir.

Aile ve çift terapileri, EMDR ve oyun terapileri sertifikaları olan Mumcuoğlu, aile bireyleri ve çiftler arasındaki uyum problemleri ve çocuklarda travma fobiler, duygusal problemler vb konularında çalışmaktadır.

Bir dönem Akşam Gazetesi’nin “Çocuğumuz ve Biz” ekinde köşe yazıları yazan Mumcuoğlu, aile içi iletişim, ana-baba olmak, okuma kültürü, çocuklarda uyku problemleri, doğru yemek yeme alışkanlıkları, medyanın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklarda korkular, ergenlik, şiddetsiz iletişim, kuklanın dışavurum tekniği olarak çocuklarla çalışılması, ailede sınırlar, masal kitaplarının iyileştirici etkisi gibi konularda ailelere ve öğretmenlere seminerler vermektedir. Gençlere iletişim, bağımlılık, şiddet, meslek eğitiminin önemi, beden farkındalığı, farklılıklarla bir arada olmak, şiddetsiz iletişim, sosyal sorumluluk- sivil toplum gibi konularda akran eğitimleri düzenlemektedir. ISIS Israel Family Therapy Coaching and Meditation'dan Family Therapy Advanced Training sertifikası olan Mumcuoğlu, çiftlere sağlıklı ayrılık, ayrılık öncesi ve sonrası ilişkiler, kriz ortamlarında ilişkiler, ilişkinin cinselliğe etkisi, ebeveynlik, iletişim problemleri vb. konularda çalışmaktadır.

Bir dönem Yeditepe Üniversitesi’nde “Medya ve Çocuk” dersini vermiştir. Yıllarca anaokullarında aile danışmanlığı yürütmüştür. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin çocuklarla ilgili rehber kitap, eğitimsel oyunlar ve projelerinde danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır. Çocuk kitapları çıkaran yayınevlerine pedagojik danışmanlığını sürdürmektedir. Basılı masal kitapları olan Mumcuoğlu, masal kitaplarının, kuklanın ve storytelling yönteminin çocuk ve ebeveyn ilişkisindeki iyileştirici etkisini çalışmaktadır.

Özlem Mumcuoğlu
bottom of page