Uzman Klinik Psikolog
Şafak Duraçe

Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra 2011'de mezun olduğu Galatasaray Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okudu. Sonrasında Barselona UIC'de Kültür ve Sanat Yönetimi Üzerine yüksek lisans yaptı. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra psikoterapist olmaya karar verdi. 

Daha sonra burslu girdiği Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü 2018’de yüksek onur derecesiyle bitirdi. Lisans hayatında Dr. Justin Markus'un araştırma asistanı olarak çalıştı. Daha sonra Oxford Üniversitesi Psikiyatri Departmanı'nda Dr. Bergljot Gjelsvik'in yürüttüğü “Mindlock” isimli araştırmada intihar ve sebepleri üzerine çalıştı. Bu süreçte, Oxford Mindfulness Centre'da Dr. Mark Williams ve Dr.Willem Kuyken'in farkındalık ve depresyon üstüne eğitimlerine burslu olarak katıldı. 

 

Uzmanlığını Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamladı. Bu süreçte İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Dr.Öğr.Üyesi Sibel Halfon’un psikanalitik oyun terapilerinin etkinliği konulu araştırmasında araştırma asistanlığı görevini üstlendi. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve ebeveynlere süpervizyon eşliğinde danışmanlık verdi ve psikolojik değerlendirmelerde bulundu. 

 

Yüksek Lisans tezini Dr. Yudum Söylemez ve Uzman Klinik Psikolog Ferhat Jak İçöz danışmanlığında "Ergenlerin İnstagram'da kendilik ve başkaları üzerine algıları" konusunda yazdı. Sosyal medya ve teknoloji araştırma alanları arasında yer almaktadır.

EMDR 1. Düzey, EFT- Duygu Odaklı Bireysel terapi eğitimlerini tamamladı. Danışmanlık pratiğinde EMDR, duygu odaklı bireysel terapi ve psikodinamik yaklaşımın yanında farkındalık ve somatik temelli pratiklerden yararlanmaktadır. Çocuklarla çalışmalarında oyun terapisi kullanmaktadır. Bu alanlarda online ve yüz yüze olarak BATE’de yetişkin, çocuk ve ergenlere yönelik bireysel psikoterapi ve ebeveyn danışmanlığı vermektedir. Danışmanlık verdiği diller Türkçe ve İngilizcedir. 

SDurace-1.jpg