top of page

Uzman Klinik Psikolog
Şafak Duraçe

Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra 2011'de mezun olduğu Galatasaray Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okudu. Bu süreçte Sciences Po Paris’de Erasmus’unu yaptı. Sonrasında Barselona UIC'de Kültür ve Sanat Yönetimi Üzerine yüksek lisans yaptı. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra psikoterapist olmaya karar verdi. 

Daha sonra burslu girdiği Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü 2018’de yüksek onur derecesiyle bitirdi. Lisans hayatında Dr. Justin Markus'un araştırma asistanı olarak çalıştı. Daha sonra Özyeğin Üniversitesi’den kazandığı araştırma bursu ile Oxford Üniversitesi Psikiyatri Departmanı'nda Dr. Bergljot Gjelsvik'in yürüttüğü “Mindlock” isimli araştırmada intihar ve sebepleri üzerine çalıştı. Bu süreçte, Oxford Mindfulness Centre'da Dr. Mark Williams ve Dr.Willem Kuyken'in ders verdiği yaz okulunda farkındalık ve depresyon üstüne eğitimlerine burslu olarak katıldı. Aynı sene İngiltere’de Centre for Mindfulness Research and Practice Konferansı’na katıldı. Döndükten sonra Fransız Lape Hastanesi’nde staj yaptı.

 

Uzmanlığını Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamladı. Bu süreçte İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Dr.Öğr.Üyesi Sibel Halfon’un psikanalitik oyun terapilerinin etkinliği konulu araştırmasında araştırma asistanlığı görevini üstlendi. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve ebeveynlere süpervizyon eşliğinde danışmanlık verdi ve psikolojik değerlendirmelerde bulundu. 

 

Yüksek Lisans tezini Dr. Yudum Söylemez ve Klinik Psikolog Ferhat Jak İçöz danışmanlığında "Ergenlerin İnstagram'da kendilik ve başkaları üzerine algıları" konusunda yazdı. Sosyal medya, teknoloji, kuşaklar arası farklar araştırma alanları arasında yer almaktadır.

EMDR 1. Düzey ve 2. Düzey , EFT- Duygu Odaklı Bireysel terapi 1.düzey eğitimlerini tamamladı. 2021’de Somatik Deneyimleme Temel eğitimi ve Maggie Klein’ın verdiği Çocuklarla Somatik Deneyimleme üzerine eğitimine katıldı. Yeshiva Universitesi  öğretim görevlisi Dr. Tracy A. Prout tarafından verilen Regülasyon Odaklı Terapi 1.düzey eğitimini tamamladı. 2022’de Kanada Psikanalitik Çocuk Terapistleri Derneği’nin düzenlediği kış seminerlerinde Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Beatrice Beebe’nin de bulunduğu anne çocuk iletişimi mikro analiz derslerine katıldı.

 

Danışmanlık pratiğinde EMDR, psikodinamik yaklaşımın yanında farkındalık ve bedensel pratiklerden yararlanmaktadır. Çocuklarla çalışmalarında oyun terapisi kullanmaktadır. Bu alanlarda online ve yüz yüze olarak BATE’de yetişkin, çocuk ve ergenlere yönelik bireysel psikoterapi ve ebeveyn danışmanlığı vermektedir. Danışmanlık verdiği diller Türkçe ve İngilizcedir. 

SDurace-1.jpg
bottom of page