top of page

Uzman Klinik Psikolog
Sendi Bağban Başaran


Uzmanlık alanı ergen ve yetişkin olan Sendi Bağban Başaran Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Klinik psikoloji yüksek lisansını Okan Üniversitesi Travma Odaklı Klinik Psikoloji yüksek lisans bölümünde tamamlamıştır.

 

Oyun terapileri alanında temel eğitimlerini Prof. Dr. Byron Norton ve Psikolog Nilüfer Devecigil’den I. Düzey ve travma geçirmiş çocuklarda deneyimsel oyun terapisi eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamlayarak sertifikasını almıştır. Bir dönem anaokulunda psikolog olarak görev alarak çocuk, ergen çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreçte Matthew D. Selekman ve Dr. Stephen Langer tarafından çocuk, ergen ve aileler ile çalışma çalışma konusunda Çözüm Odaklı Terapi (Kısa Süreli) eğitimlerini de tamamlayarak çocuk çalışmaları alanında eğitimlerini tamamlamıştır.

 

2014- 2019 yılları arasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) uygulayıcı ortağı olan İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Esenler çok amaçlı destek merkezinde göç, kayıp, yas, savaş, travma alanında çocuk, ergen ve aileler ile çalışıp travma alanında deneyim kazanmıştır. Biriz Derneği’nin Yanyana projesi kapsamında çocuklarla grup terapi programını yürütücüsü olmuştur. Göç, afet ve toplumsal travmalar alanında çalışırken Concern Worlwide bünyesinde Suruç ve Akçakale’de saha çalışmaları sürdürmüştür.

 

Türk Psikologlar derneğinin Soma Dayanışma Ağı projesi ve İzmir depremi gibi toplumsal travmalarda psiko-sosyal destek alanında sahada ve online süreçlerde gönüllü psikolojik destek çalışmalarını sürdürmüştür. 2015 yılından itibaren, çeşitli afet ve felaketlerde psikososyal destek ve alanda acil müdahale alanında gönüllü olarak destek vermeye devam etmektedir. 2016-2018 yılları arasında TPD Travma Afet ve Kriz birimi eş-başkanlık görevini üstlenmiştir.

 

Travma alanında çalışmalarına devam ederken EMDR I. ve II. Düzey eğitimlerini Emre Konuk ve Asena Yurtsever’den almıştır. EMDR ile ilgili eğitim ve süpervizyonlarını Şirin Atçeken, Tuba Akyüz, Zeynep Özmeydan ve Roger Solomon tarafından alarak çalışmalarına katkı sağlamıştır. 2021 yılında süpervizyonlarını tamamlayarak EMDR Avrupa Akredite terapisti olmuştur.

 

2019- 2022 yılı arasında Has Üniversitesi’nin Psikolojik Danışmanlık merkezinde okul bünyesinde çalışan akademisyen ve genç yetişkinler ile çalışmıştır. “Humanitarian Assistance & Crisis Management global master” programında mülteci alanında eğitim gören öğrencilere ders vermiştir. Biriz Derneği kapsamında, sığınmacılar ve göçmenlerle çalışmalarını sürdüren çeşitli sivil toplum kuruluşlarına, kurumlarında görev alan ruh sağlığı çalışanlarına, sahada çalışanlarına ve tercümanlara yönelik eğitimlerde, eğitmen olarak görev almaya devam etmektedir.

 

2017’den bu yana yetişkinlerle seanslarında bireysel ve toplumsal travmalar, çocukluk ve gelişimsel dönem travmalar, cinsel taciz, doğum travması, travma sonrası stress bozukluğu, kayıp ve yas süreçleri, kaygı bozuklukları, öfke ve stress yönetimi, ilişkisel problemler, yetersizlik, değersizlik özgüvensizlik duyguları ile çalışmaktadır.

 

Ergenler ve genç yetişkinler ile terapi seanslarında bireysel ve gelişimsel dönem travmalar, kayıp ve yas süreçleri, kaygı bozuklukları (fobi, sosyal fobi, panic atak vb.), adaptasyon ve uyum problemleri, öfke kontrol, ilişki problemleri ile çalışmaktadır. Klinik çalışmalarında Psikodinamik, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaşrırma ve Yeniden İşleme) ve Çözüm Odaklı yöntemlerinden faydalanmaktadır.

 

·     Emdr Avrupa Onaylı Akredite Terapistidir

·     Türk Psikologlar ve EMDR derneği üyesidir.

·     Biriz derneği yürütme kurulu üyesidi

Sendi Bağban
bottom of page