top of page

Uzman Klinik Psikolog
​Sezin Sevestre

St. Georg Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Doğuş Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirerek çift lisans diplomasına sahip olmuştur. Ardından yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamlayarak “Klinik Psikolog” ünvanını aldı. Aynı programın Çift ve Aile Terapisi alt dalında “Anne, kızı ve oğlu: yetişkin bir ailenin aile terapisi sürecinin kalitatif incelenmesi” başlıklı bitirme tezi ile uzmanlaştı. Eğitimleri süresince Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde stajlar yaptı. Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yürütülmekte olan “Evlilik ilişkisini etkileyen faktörler” başlıklı projede araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bilgi Üniversitesi psikolojik danışmanlık merkezinde yetişkin, çift ve ailelerle süpervizyon altında psikoterapi çalışmaları yürüttü.

 

Terapi çalışmalarının temelinde psikodinamik yaklaşım olmakla birlikte; almış olduğu EMDR terapisi, Somatik Deneyimleme, EFT- Duygu Odaklı Çift Terapisi ve PACT-Çift Terapisine Psiko-Biyolojik yaklaşım eğitimleri ile bütüncül bir bakış açısına sahiptir. Ayrıca İstanbul Doğum Akademisi’nden 9 ay boyunca aldığı eğitimle Doğuma Hazırlık Eğitimcisi ünvanını alarak çiftler, anne ve anne adayları ile çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Kaygı bozuklukları, depresyon, kayıp ve yas, travma, ilişkisel zorluklar, aile bireyleri ve çiftler arasındaki çatışma ve uyum problemleri gibi konularda yetişkin, çift ve ailelerle çalışmaktadır.

 

Toplumsal yaşanan travmatik olaylar sonrasında da sahada yer almaya çalışarak, 2015 Soma maden kazası, 2016 İstanbul Atatürk Havalimanı bombalı terör saldırısı ve 2019 Covid-19 pandemisi sonrasında gönüllü destek ekiplerinde görev alarak olaylardan etkilenen kişilerle bireysel ve grup çalışmaları gerçekleştirmiştir.

 

2019 yılından itibaren Fransa’nın Strazburg şehrinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çevrimiçi (online) psikoterapi ve seminer hizmeti vermektedir.

 

Türk Psikologlar Derneği, EMDR Derneği ve ÇATED Çift ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.

Sezin Sevestre
bottom of page