Uzman Klinik Psikolog
Tuba Aydın

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programı Çift ve Aile Terapisi alt dalında eğitimine devam etti. YL tezi kapsamında “Farklılaşma, Üçgenleşme, Kuşaklararası Aktarım Süreci ve İlişki Dışı Birliktelik: Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz” konusunu çalıştı.  2011-2017 yılları arasında çeşitli eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak farklı yaş gruplarından çocuklar ve aileleriyle çalışmalarını sürdürdü. Yüksek lisans eğitimi süresince İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde yetişkin, çift ve ailelerle çalıştı.

 

Çift ve aile terapisi çalışmaları kapsamında Avrupa Aile Terapileri Derneği (EFTA-European Family Therapy Association) tarafından sertifikalandırılan 500 saatlik Aile ve Çift Terapisi Eğitimi’nin temel ve ileri düzey aşamalarını tamamladı. Bu süreçte Prof. Dr. Maurizio Andolfi, Howard A. Liddle, Dr. Kriyaki Polychroni ve Prof. Rodolfo De Bernart gibi terapistlerin çalışmalarına katıldı. Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Kültegin Ögel’in üstlendiği Temel Bağımlılık Sertifika Programı’nı tamamlayan Aydın, Mindfulness uygulamalarına duyduğu ilginin ardından Farkındalık Odaklı Stres Azaltımı Programına (MBSR) katıldı. Kendisinin EMDR I. Düzey eğitimi bulunmaktadır.

 

2016-2019 yıllarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında çift ilişkisi odaklı saha çalışmalarının yürütücülüğünü yaptı ve program bünyesinde ders verdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan “Çift ve Aile Terapisi: Temel Konular ve Müdahale Yöntemleri” isimli kitapta “Kayıp ve Yas” başlıklı bölümün yazarlığını üstlendi.

 

Ülkemizde yürütülen terapi çalışmalarının gelişimi ve yaygınlaşması kapsamında, ÇATED - Çift ve Aile Terapileri Derneği bünyesinde yönetim kurulu ve eğitim komitesi üyesi olarak görev aldı. “Göç, Kimlik ve Aile” temalı 5. Çift ve Aile Terapileri Sempozyumu komite başkanlığını yürüttü.

 

BATE Psikoloji’de yetişkin, çift ve ailelerle psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir. Kayıp ve yas, bireysel ve toplumsal travmalar, kaygı bozuklukları, depresyon, aile/ilişki problemleri, boşanma, ilişki dışı birliktelik gibi başlıklarla, psikodinamik ve sistemik yönelimli çalışmaktadır. Ek olarak, yaşantısal uygulamalara, Mindfulness, EMDR ve beden odaklı yaklaşımlara yer vermektedir.

Meditopia isimli meditasyon ve mindfulness odaklı uygulamada içerik yazarı olarak ilişkiler, duygu regülasyonu, pandemi ve stres yönetimi gibi başlıklarda çalışmalarını sürdürmektedir.

 

EMDR Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.

DSC_5572 copy.jpg