top of page

Uzman Klinik Psikolog
Tuba Aydın

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladı. 2011-2017 yılları arasında çeşitli eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak farklı yaş gruplarından çocuklar ve aileleriyle çalışmalarını sürdürdü.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programı Çift ve Aile Terapisi alt dalında uzmanlık eğitimine devam etti. “Farklılaşma, Üçgenleşme, Kuşaklararası Aktarım Süreci ve İlişki Dışı Birliktelik: Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz”” adlı tez çalışması ile uzmanlık eğitimini tamamladı.

 

Çift ve aile terapisi çalışmaları kapsamında Avrupa Aile Terapileri Derneği (EFTA) tarafından sertifikalandırılan 500 saatlik Aile ve Çift Terapisi Eğitimi’nin temel ve ileri düzey aşamalarını tamamladı. Bu süreçte Prof. Dr. Maurizio Andolfi, Howard A. Liddle, Dr. Kriyaki Polychroni ve Prof. Rodolfo De Bernart gibi terapistlerin çalışmalarına katıldı. Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Kültegin Ögel’in üstlendiği ‘Temel Bağımlılık Sertifika Programı’nı tamamlayan Aydın, Mindfulness uygulamalarına duyduğu ilginin ardından Farkındalık Odaklı Stres Azaltımı Programına (MBSR) katıldı. Aydın, EMDR akredite eğitimlerini tamamlamış olup, çalışmalarında ağırlıklı yer vermektedir.

 

2016-2019 yıllarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında çift ilişkisi odaklı saha çalışmalarının yürütücülüğünü yaptı ve program bünyesinde ders verdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan “Çift ve Aile Terapisi: Temel Konular ve Müdahale Yöntemleri” isimli kitapta “Kayıp ve Yas” başlıklı bölümün yazarlığını üstlendi.

 

Ülkemizde yürütülen terapi çalışmalarının gelişimi ve yaygınlaşması kapsamında, ÇATED - Çift ve Aile Terapileri Derneği bünyesinde Yönetim kurulu üyesi ve Eğitim komitesi başkanı olarak görev aldı.  

 

BATE Psikoloji’de yetişkin, çift ve ailelerle psikoterapi çalışmalarını yüz yüze ve online seçenekleriyle sürdürmektedir. Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında klinik süpervizör olarak görev almaktadır.

Kayıp ve yas, bireysel ve toplumsal travmalar, kaygı bozuklukları, depresyon, ilişki problemleri, boşanma, ilişki dışı birliktelik gibi başlıklarla psikodinamik ve sistemik yönelimli çalışmaktadır. Seanslarında sistemik ve psikodinamik terapi ekollerinin bilgisine ek olarak yaşantısal uygulamalara, Mindfulness, EMDR ve beden odaklı yaklaşımlara yer vermektedir

 

Sistemik terapi ekolünün işleyiş bilgisinden faydalanarak, gruplar ve kurumlara danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Tuba Aydın
bottom of page